Kodėl būtina leisti balsuoti nuo 16 metų?

Kodėl būtina leisti balsuoti nuo 16 metų?

vote 16

Jau ne vienerius metus visoje Europoje ir kitur svarstomas klausimas – leisti šešiolikmečiams dalyvauti valdžios rinkimuose ar vis dėlto toks amžius tam dar per ankstyvas. Prieš šią idėją nusiteikusi visuomenės dalis argumentuoja savo pasirinkimą jaunų žmonių politinės kompetencijos stoka, gyvenimiškos patirties neturėjimu, bei iš to kylančiu pavojumi  neteisingai pasirinkti: pasidavimas žiniasklaidos, tėvų ar draugų įtakai.

Neabejoju, daugelis iš mūsų gali būti tokios nuomonės. Tačiau,  net jeigu visa tai yra tiesa, norėčiau stoti tų jaunų žmonių pusėn, bandydamas paaiškinti kodėl balsavimo amžiaus paankstinimas yra gyvybiškai būtinas tiek  jaunam žmogui, tiek visai valstybei.

Politikos moksluose sutariama, kad demokratijos veikimui reikalingas tam tikras politinio dalyvavimo ir politinio pasitikėjimo minimumas. Pagal racionalaus pasirinkimo teoriją, balsuoti yra paradoksaliai nenaudinga (neracionalu). Kaštai apima balsavimo ir apsisprendimo, už ką balsuoti, laiką ir įdėtas pastangas. Nauda gaunama tik tada, kai išrenkami rinkėjo palaikomi kandidatai, kitu atveju nauda lygi nuliui.

Ėjimas balsuoti  pirmiausiai yra įprotis, esmingai priklausantis nuo to, ar pirmą kartą turėdamas tokią teisę rinkėjas ja pasinaudojo. To nepadarę  ir ateityje lieka neaktyviais rinkėjais, o balsavę ir pasirinkę taip pradeda formuoti partinę tapatybę, mažinti apsisprendimo, už ką balsuoti, kaštus ir taip įtvirtinti balsavimo įprotį. 18 metų cenzas, yra visiškai netikęs balsavimo teisei suteikti, nes šio amžiaus žmonėms tiesiog rūpi ne balsavimas, o jo paties gyvenimo pokyčiai, todėl masiškai praleidžiami pirmieji rinkimai. Kuo daugiau praleidžia pirmuosius rinkimus, tuo daugiau užauga chroniškų „nebalsuotojų“. Kadangi postmodernios visuomenės nuostatos nebeleidžia svarstyti rinkėjų amžiaus cenzo didinimo, aktuali alternatyva tampa jo mažinimas iki 16 metų, kai žmogus yra atviras pilietiniam ugdymui mokyklose. Tai reiškia, kad taip mažinamas amžiaus cenzas, pasitelkiant sistemingai stiprinamo pilietinio sąmoningumo programą mokykloje, užtikrintų, kad jaunas žmogus netaps politiškai angažuotas.

Nuo 1968 metų vidutinis politinis dalyvavimas Europoje lėtai, bet tendencingai mažėja iki pat šiol. Nors finansinė padėtis ir išsilavinimas turi menkos teigiamos įtakos politiniam aktyvumui, svarbiausias aktyvumą lemiantis individualus veiksnys yra amžius – visose šalyse vyresnieji yra aktyviausi rinkėjai. Kuo daugiau rinkėjų yra apygardoje, tuo mažesnė tikimybė, kad tavo balsas gali lemti balsavimo rezultatą. Tai lemia, jog sąlyginai didelės rinkimų apygardos visada yra pasyviai balsuojančios.

Mažas rinkiminis aktyvumas žalingas iš dviejų pusių: viena vertus, išrinkta valdžia nelegitimi, kita vertus, vienos rinkėjų grupės turi savo išrinktus atstovus, o kitos ne. Kadangi aktyvumas dėsningai priklauso nuo sociokultūrinės rinkėjo padėties, išrinkta valdžia taip pat atstovauja tik konkretiems visuomenės segmentams. Lietuvoje šis efektas pasireiškia perdėtu pensininkų atstovavimu, nes partijos žino, kad būtent jie yra aktyviausi rinkėjai, ir orientuoja savo programas į jų poreikių tenkinimą. Tokiu būdu  jaunimo problemų sprendimas tampa Lietuvos politikų veiklos užribiu. Prie viso pridėjus dar ir nepavydėtiną Lietuvos demografinę tendenciją, bei iš to dar labiau gilėsiančią prarają balsų pasiskirstymo proporcijoje, galime drąsiai manyti, kad jaunam žmogui šioje valstybėje vietos gali ir neatsirasti. Todėl šias tendencijas būtina slopinti skatinant didesnį jaunų žmonių domėjimąsi politika.

Nors norėtųsi teigti, kad  negalima anksčiau laiko iš žmogaus atimti teisės būti tiesiog vaiku, dabartinės valstybės gyvenimo realijos rodo, kad rinkimų amžiaus cenzo mažinimas iki 16 metų yra gyvybiškai būtinas jo paties ateičiai Lietuvoje užtikrinti.

One thought on “Kodėl būtina leisti balsuoti nuo 16 metų?

  1. Miroslav

    Stipru. Grazu. Moskliska. Nenoriu nieko izeisti, bet 95 proc. rinkeju straipsni reikes perskaityti 3 kartus, kad suprastu apie ka jis. 80 procentu nustos skaityti ties 3 pastraipos viduriu. Ir manau is 16-meciu mazai kas supras apie ka eina kalba Cia asmeniskai mano nuomone, bet siaip turint bakalaura skaityti idomu, beda kad salcininku rajone ji turinciu – mazuma Tai va, o siaip matosi, kad straipsnio autorius ispruses:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *