Jaunų žmonių pritraukimas į Šalčininkus

Jaunų žmonių pritraukimas į Šalčininkus

Jaunų žmonių pritraukimas į Šalčininkus

Be visų ekonominių sunkumų, su kuriais susiduria Šalčininkų rajonas taip pat egzistuoja dar viena svarbi problema. Mažėjantis jaunimo, kuriam virš 20 metų, skaičius. Vienas didžiausias faktorių kodėl mažėja jaunų gyventojų skaičius tokiuose rajonuose kaip Šalčininkų, yra aukštųjų mokyklų neturėjimas. Natūralu, jog gimnaziją baigęs ir mokslus norintis tęsti jaunas žmogus išvažiuos į didžiuosius miestus, kur yra populiariausios aukštosios mokyklos. O baigę aukštąsias mokyklas retai sugrįžta į savo gimtuosius miestus. Todėl tokiuose regionuose kaip Šalčininkai vis mažėja jaunimo skaičius, kuriam yra virš 20 metų. Jei tokia tendencija ir toliau išliks, ateityje Šalčininkų rajonas susidurs su šios problemos pasekmėmis.

 

Šiame straipsnyje pateiksiu keletą sprendimo būdų, kaip būtų galima patraukti jaunus žmones po studijų sugrįžti į savo gimtąjį kraštą ir čia kurti šeimą.

 Priemonės

Tikslinis studentų rėmimas. Kiek kartų girdėjome, kad ligoninėse, savivaldybės administracijoje ir kitur trūksta jaunų specialistų? Jauni žmonės vangiai renkasi Šalčininkus pradėti savo karjerai, nes mano, jog čia jie daug neišmoks ir nepasieks karjeros aukštumų. Padarius analizę ir sužinojus, kokių specialistų Šalčininkams labiausiai trūksta, savivaldybė galėtų apmokėti studentui studijas manais į tai, kad jis po mokslų 3 metus dirbs Šalčininkuose. Tokia sutartis tarp studentų ir savivaldybės iš dalies išspręstų kompetentingų specialistų trūkumą.

 

Baigusių gimnazijas žmonių duomenų bazė ir studijuojančių baigusių studijas žmonių bendruomenė. Ši idėja nereikalauja nei daug pastangų, nei didelių finansinių išteklių. Savivaldybė turėtų registruoti žmones kokiais balais jie baigė gimnaziją, kur įstojo, kada baigs mokslus ir kitą informaciją. Taip savivaldybė galėtų teikti visą aktualią ir konkrečią informaciją jaunam žmogui apie darbo pasiūlymus Šalčininkuose, kitą informaciją. Per bendruomenę būtų palaikomas ryšys su išvykusiais jaunais žmonėmis.

 

Geresnių gyvenimo sąlygų kūrimas jaunoms šeimoms ir informacijos sklaida. Negaliu drąsiai teigti dėl kitų Šalčininkų rajono miestelių, tačiau Šalčininių mieste yra sukurtos tikrai geros gyvenimo sąlygos šeimoms gyventi (parkai, žaidimų aikštelės, laisvalaikio infrastruktūra). Tačiau Šalčininkams trūksta geresnės reklamos, kuri galėtų pritraukti jaunas šeimas apsigyventi Šalčininkų rajone. Kitaip žmonės tiesiog nesužinos apie rajono teikiamas galimybes. Geras susisiekimas ir patogi lokacija (45 km nuo Vilniaus) yra tikrai puikūs pliusai, kurių iki galo neišnaudojame. Netgi vilniečių šeimos galėtų kraustytis į mūsų rajoną, nemetant darbo Vilniuje – iš Šalčininkų į darbą Vilniuje užtrunka nukeliauti tiek pat laiko, kiek iš tolimo Vilniaus mikrorajono. Tačiau retas vilnietis apie tai susimąstys, jei mes patys nepaskatinsime to daryti.

 

Geresnis susisiekimas. Asmeniškai naudojuos viešuoju transportu ir manau, kad jis yra neblogai išvystytas. Tačiau tikrai dar gali būti patobulintas. Būtina sukurti mėnesinius važiavimo bilietus. Žmonėms kasdien važinėjantiems į darbą į Vilnių arba studentams būtų žymiai patogiau ir paprasčiau, jei būtų įvesta mėnesinio bilieto tvarka. Taip pat reikėtų pagalvoti ir apie nuolaidas žmonėms, kurie deklaruoja gyvenamąją vietą Šalčininkuose, tačiau dirba Vilniuje. Juk šitie žmonės moka mokesčius mūsų savivaldybei, todėl ir savivaldybės parama jiems būtina.

 

Jaunimo verslumo skatinimas, jaunimo įdarbinimas. Žinoma, viena iš dižiausių priežasčių, lemiančių ar jaunimas sugrįš, yra darbas. Šioje srityje savivaldybė irgi galėtų prisidėti prie jaunų žmonių įsidarbinimo ar verslo kūrimo. Pavyzdžiui, žmonėms iki 29 metų savivaldybė galėtų suteikti tam tikras mokesčių lengvatas, kuriant verslą. Ypatingai reikia skatinti verslų kūrimą, kuriame vyrauja protinis darbas. Taip pat savivaldybė galėtų suteikti lengvatines sąlygas verslininkams, kurie įdarbina jaunus žmones.

 

Tai tik keletas realių priemonių, kurias galima būtų įgyvendinti, siekiant patraukti jaunimą. Vienos jų įgyvendinamos lengvai, kitos reikalauja ir ilgesnių procedūrų. Tačiau dauguma priemonių jau yra taikomos kitose savivaldybėse, užsienyje. Jos yra jau patikrintos ir veiksmingos, todėl yra nerizikingos. Gaila, kad kol kas Šalčininkų rajonas neturi jaunimo/jaunų šeimų pritraukimo strategijos. Kryptinga veikla šioje srityje yra būtina, jeigu norime, kad Šalčininkai po 50 metų nebūtų miręs miestas.

 

Kiekvienas miestas ar kaimas susiduria su skirtingomis problemomis. Kviečiu komentaruose dalintis savo pastebėjimais ir siūlyti savo idėjas. Nebūkite mandagūs ir argumentuotai kritikuokite.

 

Aurimas Skaržinskas, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas į Šalčininkų rajono savivaldybės tarybą.

 

 

 

 

3 thoughts on “Jaunų žmonių pritraukimas į Šalčininkus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *